Neurální manipulace

Tato osteopatická technika ošetřuje fascie v rámci centrálního a periferního nervového systému a v jejich vztahu k okolním tkáním.

Aby nervy správně fungovaly, potřebují určitou viskoelasticitu, nezávislou mobilitu vůči okolním strukturám a dostatečný intraneurální tlak. Jinak může dojít ke komprimaci nervu a narušení axonálního transportu. Pokud dochází k fixaci nervu, ten obvykle ztrácí schopnost klouzání, nebo protažení v okolní tkáni; nastává významné zvýšení tlaku uvnitř a vně a někdy se mění konzistence nervové tkáně. V důsledku komprese může nerv reagovat bolestivě na dotyk, mohou nastat poruchy jeho vodivosti, funkční poruchy prokrvení, místní ztvrdnutí. Mikrotraumata svalů a šlach zahrnují i poškození periferních nervů ať již přímo, nebo nepřímo prostřednictvím okolní pojivové tkáně.

Neurální manipulace vysvětluje mechanické vztahy mezi lebkou a páteří, tvrdým rámem nervového systému, a vlastními vazivovými obaly mozku a nervových kořenů. Díky tomu je možné ošetřovat adheze vzniklé v této úrovni, i když mají vliv i na muskuloskeletární systém. Následně dochází k uvolnění vaziva v rámci celého organismu ve smyslu uvolnění globálního dysfunkčního vzoru.

Technika pomáhající potížím typu: chronické bolesti zad, bolesti hlavy, migrény, syndrom karpálního tunelu, bolesti kloubů, poruchy trávení, pooperační bolesti, bolesti jizvy, poruchy polykání, CC a CB syndrom, poúrazové bolesti hlavy (whiplash syndrome), poporodní traumata, neuralgie, stavy po zánětech a traumatech periferních nervů, vazivové tkáně, stavy po mozkových poraněních a další.

Neurální manipulace posiluje řádné fungování nervového systému, který je jednou z komunikačních dálnic v celém těle.