Kineziotaping

Kineziotapingem neboli tejpováním se rozumí aplikace elastické pásky na tělo. Páska je nejčastěji bavlněná.

Při správné aplikaci tejpu a následném zvrásnění, tejp nadzvedává kůži a dochází k uvolňování receptorů bolesti, cév a průtoku lymfy. Důležitou roli hraje také pružnost tejpu. Podle volby napětí (natažení) tejpu při lepení, bude tejp plnit účinek, který je potřeba. Například sval aktivovat, zklidnit nebo zpevnit problémové místo.

Metoda se používá při bolestech páteře, kloubů, šlach a svalů, při sportu, při skolióze, při vadném držení těla, při úponové bolesti, při artróze, při bolestech hlavy a zubů, při zácpě, v těhotenství, při menstruační bolesti, na otoky a hematomy, na zlepšení průtoku krve a lymfy, při syndromu karpálního tunelu, při léčbě a hojení jizev, po úrazech atd.

Před aplikací je dobré si danou oblast oholit, aby nedocházelo k tahání chloupků a dráždění. Tejp je voděodolný. Vydrží 3-7 dnů podle potivosti kůže. Po nalepení je vhodné nechat tejp 60-120min bez namočení a v klidu, aby dobře přilnul ke kůži. Pro nalepení stejného tejpu na stejné místo je vhodné nechat mezi aplikacemi odstup 1-2 dny, aby nedocházelo k vysušení a podráždění kůže. Během této doby je vhodné kůži promastit. Holení ani promazání není vhodné bezprostředně před aplikací.